Kas teadsid, et kala kutsutakse ka merehõbedaks? Ilmselt on see tingitud tema läikivast soomusest, teisalt võib siin leida seoseid ka millegi väärtuslikuga, sest hõbe on kulla kõrval päris hinnatud. Nii on ka kalaga, sest kala peidab endas palju kasulikku ja väärtuslikku: ta on valkude ja ennekõike oomega-3 allikas, samuti saame kala süües palju muid vitamiine ja mineraale. Seega on merehõbe, mida võiks leida toidulaualt 2–3 päeval nädalas, vajalik lapsele kasvamiseks ja arenguks.
Vanemad on eeskuju
Rahvasuu teab rääkida, et lapsed on kodu peegel. Sama võrdluse saab tuua ka toidulaua kohta, sest laste söömisharjumused, sh kalaga maiustamine, saavad alguse juba maast madalast. Siit ka väike spikker vanematele: kui ise eelistate kala söömist, kuid laps veel kalaga nii suur sinasõber ei ole, soovitab toitumisnõustaja Tuuli Taimar teha selliseid toite, kus kala on eraldi tükina, olgu selleks siis ahju- või paneeritud kala. Nii loob see võimaluse lapsel vaikselt toite proovida, et siis ühel hetkel hakata täiel rinnal kalarooga nautima.
Et lapsed aga harjuksid lisaks kodusele toidukeskkonnale rohkem kala sööma ning naudiksid merehõbedast valmistatud imehäid toite, on võimalus kõigil põhikoolinoortel võtta osa kokanduskonkurssist, mille raames valmistatakse hõrke kalaroogasid. Tuleb ainult punt kokku ajada ja kokkama asuda.
*artikkel on refereering
Postimees Tervis, 2022 – Toitumisnõustaja Tuuli Taimur selgitab, miks kala on lapse tervisele niivõrd oluline; https://tervis.postimees.ee/7430382/toitumisnoustaja-tuuli-taimur-selgitab-miks-kala-on-lapse-tervisele-niivord-oluline