Makrell ehk skumbria

Makrell, harilik makrell, Atlandi makrell, ka skumbria on ahvenaliste seltsi makrellaste sugukonda kuuluv  kalaliik. Ta on suure liikumisvõimega parvekala, tegutsedes oma levila põhialadel (Põhjameri jm) suurel määral vee pinnakihtides.

Kirjeldus

Makrellide keha on äärmiselt voolujooneline ja vertikaalsihis pisut kokkusurutud, sabavars peen. Makrellidel on omapärased väikesed uimekesed (5–6) pärast teist selja- ja pärast anaaluime. Selg on sinakas-roheline, arvukate kitsaste mustjate ristvöötidega, küljed hõbedased ja kõht valge. Keha katavad üleni väikesed soomused. Küljejoon peaaegu sirge, väikeste lainjate kõverdustega. Ujupõis puudub.

Kasv ja vanus

Makrelli pikkus võib olla kuni 66 cm, kaal kuni 3,3 kg, eluiga 11 aastat.

Levila

Läänemeres on tabatud üksikuid isendeid Botnia lahes Porist veidi põhja poole ja Soome lahes Karjala maakitsuseni. Eesti rannikuvetest on teda püütud eksikalana.

Toitumine

Makrell toitub pelaagilistest koorikloomadest (aerjalalised), kalamarjast ning väikestest kaladest.

Väljapüük

Makrell on üks tähtsamaid Atlandi ookeani töönduslikke püügikalu ja hinnatud saak ka huvipüügil.  Aastane töönduslik väljapüük 2000–2012. a vahemikus 548 000–945 000 tonni. Suurimad püüdjad on Norra ja Inglismaa.

Makrell toiduna

Makrelli liha on kõrgelt hinnatud, väga rasvane ja maitsev.

 

Allikad: Kalapeedia Eesti kalastuse entsüklopeedia. Makrell ehk harilik makrell ehk Atlandi makrell ehk skumbria (Scomber scombrus).  

 

Kalatoitude retseptid

Võrgud juba vees, aga retsept valimata? Leia maitsvaid ja huvitavaid kalaroogasid lõunaks, õhtusöögiks või suuremaks pidustuseks!