Pangaasius

Pangasius, pangaasius, ka panga, hiina merikeel, vietnami kala on hailaste klassi kuuluv sägaline.  

Kirjeldus

Voolujoonelise kehaehituse, tumehalli värvi, hõbedase kõhu, suure suu ja pika “habemega” kala. Tal on eriti violetsed vererakud ning ekstra hingamisteede organ, mis hingab pooride ja naha kaudu. Pea suhteliselt väike. Suu lai, väikese terava emailiga lõualuu. Silmad on suhteliselt hiiglaslikud. Uimed on pangal tumehallid või mustad. Noorematel kaladel on külgjoone kõrval must triip ja all veel üks pikk must triip; hiiglaslikud täiskasvanud on ühtlaselt hallid, kuid tavaliselt roheka varjundi ja hõbedaste külgedega. Pärakuuime keskel on tume triip, mis on ka igas sabasagaras. 

Eluviis

Pangasiuse kala- ja vesiviljelus algas esmakordselt 1940. aastatel Vietnamis ja jätkub kohe Mekongi jõe delta piirkonna kõrval. Ta on valmis taluma vähese lahustunud hapnikuga keskkondi. Panga on ärmiselt rändav kalaliik, tehes pikki rändeid üle saja kilomeetri ülesvoolu asuva varjupaiga ja kudekeskkondade ning allavoolu asuvate toitumis- ja elupaikade vahel. See liik on bentopelaagiline, elades tavaliselt vahemikus pH 6,5–7,5 ja 22–26 temperatuurises vees. Pangat kohtab nii vabas looduses kui ka kasvanduses.

Sigimine

Emaskaladel võtab vangistuses seksuaalse küpsuse saavutamine (kaal on siis üle kolme kg) vähemalt kolm aastat, samas kui isased olid tavaliselt küpsed teisel aastal. Võivad kudeda üle miljoni muna, olles seeläbi äärmiselt viljakad; emased võivad väljutada kuni 80 000 muna / kg. Metsikud sugukonnad kudevad tavaliselt kaks korda aastas. Kudemisintervall on veebruarist oktoobrini, seksuaalse küpsuse vanuseks on määratud 3–3,5 aastat. Munad on kleepuvad ja ladestuvad reofiilsete puuliikide juurtele. 

Toitumine

Ta on kõigesööja, toitub vetikatest, suuremast taimestikust, zooplanktonist ja putukatest, samas kui suuremad isendid võtavad lisaks puuvilju, koorikloomi ja kalu.

Kasv

Küpsed kalad võivad saavutada kõige tavalisema 130 cm suuruse ja kuni 44 kg kaalu. Vabas looduses võivad elada kuni 20 aastat. 

Väljapüük

Vietnamis pikka aega tegutsenud pangasiust eksporditakse enam kui sajale riigile ettekirjutusturgudega Euroopas, USA-s ja Venemaal. Nõudlus kalade järele on ülemäärane ja eeldatavasti suureneb, samas kui erinevad vesiviljeluse tootmisstrateegiad on võimaldanud kalatootmisel järsult kasvada.

Pangasius toiduna

Pangafileele on iseloomulik õrn maitse ja peene tekstuuriga. Ta on luudeta, ilusa valge liha ning meeldiva lõhnaga kala, mis sarnaneb maitseomadustelt merikeelele. Sobib suurepäraselt aasiapäraste toitudega. 

 

Allikad:  Seafish. Fish blog. Pangasius Fish Description and Facts.

Kalatoitude retseptid

Võrgud juba vees, aga retsept valimata? Leia maitsvaid ja huvitavaid kalaroogasid lõunaks, õhtusöögiks või suuremaks pidustuseks!