Menüüs on KARPKALA

Menüüs on KARPKALA

Karpkalu on kodustatud ja kasvatatud juba aastatuhandeid. Näiteks on Hiinas vesiviljelusest jälgi lausa 2400 aasta tagant. Samuti on teada, et vanadele roomlastele meeldis end karpkalast valmistatud roogadega kostitada. Samuti on karpkalad levinud ka ilukaladena ning neid võib tihti kohata aasiapärastes koi-tiikides. Keskendugem siiski täna söögiks mõeldud karpkaladele, mis tänu kohalikele kasvandustele meie toidulauale värskelt jõuavad.

Eestis on karpkalade kasvatamisele spetsialiseerunud kaks suuremat kasvandust – Härjanurme Kalatalu ja Riina Kalda kalamajand CARPIO (Haaslava kalakasvandus). Väiksemal määral tegelevad karpkaladega ka teised kasvandused.

Karpkala on väga populaarne Kesk-Euroopa köögikunstis, mängides olulist rolli jõuluaja pidusöökides. Ungarlased, tšehhid ja slovakid panevad traditsioonilisele jõululauale karpkalast valmistatud supi. Mitmetes Saksamaa, Austria ja Poola piirkondades ollakse aga kindlal veendumusel, et jõuluaja karpkala on parim praetult ning serveerituna hapukoore ja kartuliga. Loomulikult saab karpkala ka aurutada, suitsutada ja ahjus küpsetada.

Karpkala serveeritakse iga-aastase kalanädala raames lõunasöögina Paides, Järvamaa Haiglas, kus peakoka ülesanded võtab sel päeval enda kanda Juhan Heinsalu restoranist Mimosa. Meisterkoka ja tema haiglakokkade meeskonna koostööna valmib haigla personalile hõrgutav kalaroog, mida saadab lillkapsa-peekoni carbonara.

Proovi karpkala ise kodus valmistada!

Karpkalarull lillkapsa-carbonaraga (neljale)

Koostisosad:

Karpkalafilee u. 600 g

Lillkapsas 800 g

Peekon 200 g

Vahukoor 300 g

Muna 4 tk (4 munakollast ja 1 munavalge)

Riivitud juust 100 g

Sool, pipar

Valmistamine:

Puhasta karpkalafilee, kuid jäta nahk alles. Karpkalafilee lase hakklihamasinast läbi. Maitsesta soola ja pipraga, lisa 1 munavalge ja sega ühtlaseks massiks. Laota mass nahale ja keera toidukile sees rulli. Rullile pane ümber foolium. NB! Ka toidukile läheb ahju, aidates säilitada kala vormi ja mahlasust.

Küpseta ahjus 110 kraadi juures 30 minutit. Kindlasti ära keera kuumust üle, kuna toidukile ei kannata üle 120-kraadist kuumust.

Puhasta lillkapsas väikesteks õisikuteks ja blanšeeri poolpehmeks.

Peekonist lõika peenikesed ribad ja prae poti põhjas kuldseks. Lisa vahukoor ja kuumuta keemiseni.

Vala soojale lillkapsale peale peekoni-koore segu.

Lisa lillkapsa-peekoni-kooresegule soola ja pipraga lahti klopitud munakollased ja sega hoolikalt läbi.

Serveeri karpkalarull lillkapsa-carbonaraga ja peale raputa riivitud juustu.

***

Kuuendat korda toimuva traditsioonilise kalanädala ideeks on tutvustada kohaliku kasvanduskala väärt maitseid. Seekord tehakse kummardus ka meie heaolu eest alati valvel olevatele tervishoiutöötajatele. 20.–24. septembrini valmistavad restoranide peakokad käsikäes haiglakokkadega viies Eesti haiglas roogasid viiest erinevast Eestis kasvatatud kalaliigist. Ühtekokku valmib tervishoiutöötajatele einestamiseks ligi 2000 lõunaportsjonit.

Kalanädalal pakutakse:

Menüüs on ANGERSÄGA
ESMASPÄEV, 20. september – Tartu Ülikooli Kliinikumi Maarjamõisa haigla
Urpo Reinthal, Ylicool Cateringi peakokk

Menüüs on VIKERFORELL
TEISIPÄEV, 21. september – Kuressaare Haigla
Inga Paenurm, Markofka Toidutoa peakokk

Menüüs on TUUR
KOLMAPÄEV, 22. september – Viljandi Haigla
Taigo Lepik, Vabariigi Presidendi peakokk

Menüüs on ANGERJAS
NELJAPÄEV, 23. september – Valga Haigla
Silver Ulm, MTÜ Parim Valik gurmeeretkede peakokk

Menüüs on KARPKALA
REEDE, 24. september – Järvamaa Haigla
Juhan Heinsalu, restorani Mimosa peakokk

Kalatoitude retseptid

Võrgud juba vees, aga retsept valimata? Leia maitsvaid ja huvitavaid kalaroogasid lõunaks, õhtusöögiks või suuremaks pidustuseks!