Kui meri- ja jõeforell on siinsetes vetes kohalikud elanikud, siis vikerforell on tegelikult ameeriklane, kes toodi Eestisse alles aastal 1897. Vikerforelli on varemalt püütud loodusesse asustada, kuid püsivalt pidama ei ole see kala meie vetesse jäänud. See ei takista sugugi vikerforellil olemast üks populaarsemaid Eestis kasvatatavaid kalu – seda tänu mitmetele forellikasvandustele.
Kalakasvandustes on vikerforell kõige levinum kalaliik, mille toodang ulatub Statistikaameti andmetel aastas ligi 900 tonnile. Basseinides kasvatatakse vikerforelli enamikes Eesti kalakasvandustes. Kui enamus toodangust tuleb maismaa kasvandustest on viimastel aastatel hakatud aktiivselt arendama ka merevesiviljelust – Saaremaal Veere lähedal kasvatatakse meres aastas 300 tonni vikerforelli. Lisaks kalalihale pakuvad kasvandused ka gurmaanide lemmikut – hõrku forellimarja.
Et vikerforell on kasvandustes populaarne, on märgata ka toidukauplustes – värsket vikerforelli saab osta aastaringselt. Kala laia levikut meie köökides näitab ka see, et vikerforelli retsepte on loodud igale maitsele – auruta, keeda suppi, prae, marineeri, küpseta ahjus, lisa soolatult salatisse või keera forell sushisse. Õrnroosa ja parajalt rasvane liha ei jää kuivaks ning on isegi terves suuruses just paras ahju panemiseks. Nagu näha, on vikerforell kalasõbra jaoks lõputute võimaluste ja heade maitsete allikas.
Igal aastal toimuva kalanädala menüüs on loomulikult ka vikerforell esindatud. Kuressaare Haigla kokkade meeskonnaga liitub selleks puhuks Markofka Toidutoa ja cateringi peakokk Inga Paenurm, et valmistada ahjus küpsetatud vikerforell tervisliku tatra-oa salatiga.
Kui see kalaroog kõlab hästi, saad seda sama hõrgutist ka enda köögis valmistada.
Küpsetatud vikerforell tatra-oa salatiga sidrunheina kastmes
Koostisosad:
Forell
Vikerforelli filee
Sool
Pipar
Või
Värske till
Tatra- oa salat
Külmutatud roheline aeduba 400 g
Tatar 150 g
Lillkapsas 200 g
Kuivatatud küüslauk 2 tl
Kurgisalat 1 väike purk
Koorene sidrunheina kaste
Vahukoor 200g
Kanapuljong 1 tl
Sidrunihein 2 pulka
Soovi korral saab sidrunheina asendada nutikalt praekapsaga
Valmistamine:
Puhasta forellifilee, maitsesta soola-pipra, või ja tilliga ning aseta kala ahjuplaadil 65 °C juures 60 minutiks küpsema.
Salati valmistamiseks pane keema tatar. Kuni tatar keeb, vala kuumale pannile külmutatud oad ning kuumuta neist välja suurem niiskus. Maitsesta oad kuivatatud küüslaugu ning soola ja pipraga. Sega kausis kokku pannilt tulnud oad, väikesteks õisikuteks hakitud lillkapsas, keedetud tatar ja purgitäis kurgisalatit.
Kastmeks pane potti vahukoor, kanapuljong ja sidrunihein ning keeda tasasel tulel kuni kastme viskoossus paras tundub. Kui sidrunheina parajasti käepärast ei ole, saab hapukad noodid kätte tavalisest praekapsast, mis enne kastmesse lisamist on vaja püreestada. Maitsesta kastet vastavalt enda maitsele.
Valmis ta ongi – lihtsate vahenditega valmistatud imemaitsev vikerforell. Kõlab ju hästi!!
***
Kuuendat korda toimuva traditsioonilise kalanädala ideeks on tutvustada kohaliku kasvanduskala väärt maitseid. Seekord tehakse kummardus ka meie heaolu eest alati valvel olevatele tervishoiutöötajatele. 20.–24. septembrini valmistavad restoranide peakokad käsikäes haiglakokkadega viies Eesti haiglas roogasid viiest erinevast Eestis kasvatatud kalaliigist. Ühtekokku valmib tervishoiutöötajatele einestamiseks ligi 2000 lõunaportsjonit.
Kalanädalal pakutakse:
Menüüs on ANGERSÄGA
ESMASPÄEV, 20. september – Tartu Ülikooli Kliinikumi Maarjamõisa haigla
Urpo Reinthal, Ylicool Cateringi peakokk
Menüüs on VIKERFORELL
TEISIPÄEV, 21. september – Kuressaare Haigla
Inga Paenurm, Markofka Toidutoa peakokk
Menüüs on TUUR
KOLMAPÄEV, 22. september – Viljandi Haigla
Taigo Lepik, Vabariigi Presidendi peakokk
Menüüs on ANGERJAS
NELJAPÄEV, 23. september – Valga Haigla
Silver Ulm MTÜ Parim Valik gurmeeretkede peakokk
Menüüs on KARPKALA
REEDE, 24. september – Järvamaa Haigla
Juhan Heinsalu, restorani Mimosa peakokk