Rahvas otsus: aasta kalaks valiti ahven

Rahvas otsus: aasta kalaks valiti ahven

Ahven siples “Aasta kala 2022” võiduvõrku ajakirja Kalastaja eestvedamisel ning internetis toimunud rahvahääletuse tulemusena. Ahvenale pakkusid konkurentsi Eesti Kalastajate Seltsi ning MTÜ Hiiumaa üles seatud kandidaadid latikas ja säin.

Küüraka selja, vöödilise kere ja oranžide uimedega Soome rahvuskala ahven on tuttav igale Eesti elanikule. “Kuna ahvenat võib leida Eestis peaaegu igast veekogust, on ta algajale kalamehele sageli esimeseks saakkalaks,” muljetab ajakirja Kalastaja vastutav väljaandja Hanno Kask. “Ahvenapüük on huvitav, kaasahaarav ja adrenaliinirohke ning suurte – kiloste ja raskemate – isendite tabamine nõuab kalastajalt juba tõelist meisterlikkust. Kutselistele kaluritele aga annab ahven põhilise osa sissetulekutest,” ütles Kask.
Harilikult 300 grammine kala võib soodsates tingimustes kasvada kahe kuni kolmekiloseks, alla 19 cm pikkune ahven tuleb aga vette tagasi lasta. 2.8 kilogrammine rekordahven püüti 1964. aastal Peipsi järvest.
Lisaks on ahvenast suur abi võõrliikide tõrjujana. “Looduses on ahven peamine sõdur, kes võitleb meie rannikumeres võõrliigina kanda kinnitanud ümarmudilaga, süües viimase noorjärke,” ütleb MTÜ Hiiukala tegevjuht Tuuli Tammla. “Samuti on ahvena teema väga aktuaalne seoses arutluse all oleva alammõõdu tõstmise ning püügikeeluaja võimaliku kehtestamisega meres,” lisab Tammla.
Sööjani jõuab isuäratav ahven üldjuhul suitsutatuna, praetuna või marineerituna.
Ahven on neljas ajakirja Kalastaja eestvedamisel valitud aasta kala. 2019. aastal jäi võiduvõrku jõesilm ehk sutt, 2020. aastal võitis aasta kala tiitli lõhe ning 2021. aastal haug.

Kalatoitude retseptid

Võrgud juba vees, aga retsept valimata? Leia maitsvaid ja huvitavaid kalaroogasid lõunaks, õhtusöögiks või suuremaks pidustuseks!