Heik

Merluus, euroopa merluus, ka heik on tursaliste seltsi hulka kuuluva merluuslaste sugukonna esindaja perekonnast merluusid.

Kirjeldus

Sale, suu seest must, hambad silmatorkavalt suured ja tagasipainduvad. Poiseid ei ole. Hallikas, heleneb allapoole, mustja laiguga rinnauime alusel. Teisel seljauimel ja anaaluimel nõgus piirjoon.

Levila

Euroopa ja Aafrika läänerannik (va Guinea lahe piirkond), Vahemeri, Must meri, Põhjameri, Atlandi idaosa Islandist Mauritaaniani. Hoidub enamasti 70–400 m sügavusele (võib olla ka sügavustel 30–1075 m). Päeval põhja lähedal, sööb öösel pelagiaalis kalu, suviti siirdub madalamasse vette.

Sigimine

Heik koeb kogu aasta, Vahemeres talvel ja kevadel ning Šotimaast läänes maist septembrini. Suguküpsus saabub isastel 3-4-aastasena ja emastel 8-10-aastasena.

Toitumine

Noorena toitub vähkidest, täiskasvanuna kaladest ja kalmaaridest. Esineb kannibalismi.

Kasv ja vanus

Tavapikkus 45 cm, maksimaalne pikkus 140 cm, maksimaalne kaal 15 kg, eluiga kuni 20 aastat

Väljapüük

Tähtis töönduskala. Püütakse traalide ning jadaõngedega. 2000ndatel on aastane kogupüük olnud vahemikus 60 000—80 000 tonni

Heik toiduna

Gurmaanid peavad merluusi (heiki) päristursaliste hulka kuuluvatest kaladest kõige paremaks. Merluusi liha on hõrgum, kompaktsem, mahlakam ja aromaatsem kui tursa või kilttursa liha. Hinnatud on aurutatud või väheses vees keedetud täiesti värske merluus. Toiteväärtus 90 kcal/100 g, rasvasus 2%, valke 18%.

 

Allikad: Kalapeedia Eesti kalastuse entsüklopeedia. Merluus e euroopa merluus e heik (Merluccius merluccius).

Kalatoitude retseptid

Võrgud juba vees, aga retsept valimata? Leia maitsvaid ja huvitavaid kalaroogasid lõunaks, õhtusöögiks või suuremaks pidustuseks!