Paalia

Euroopa paalia on kalaliik lõhelaste sugukonna paaliate perekonnast. Paaliate perekonna süstemaatika lõpetamatus puudutab ka euroopa paaliat, keda vahel vaadeldakse arktika paalia järvevormina, vahel iseseisva liigina.

Kirjeldus

Need paaliad on värvuselt väga mitmesugused. Nad on siirdepaaliatest tumedamad, kõht on roosa, paarisuimede ning pärakuuime eesmised kiired ja sabauime alumine kiir on valged. Küljed on reeglina kaetud kollakate ja oranžide tähnidega. Rida vorme on peaaegu mustad. Laadogas ka Oneegas eristatakse kaht paaliavormi: madalapaaliat (лудожная) ja süvikupaaliat (ямная или кряжевая). Ka mõnes alpijärves jagunevad paaliad reaks vormideks. Näiteks võib ühes järves tabada n-ö harilikke paaliaid, väikesi planktontoidulisi vahel hõbedasi paaliaid ning suuri tumedavärvilisi suures sügavuses elavaid röövpaaliaid.

Põnev fakt: Osad paaliad on plankton-, osad röövtoidulised.

Sigimine

Madalpaalia koeb sügisel liivase põhjaga kohtades. Ta kaalub 5–7 kg. Süviku- ehk hauapaalia on heledam, koeb kevadel ning ei kaalu üle 2 kg.

 

Allikad: Kalapeedia. Eesti kalastuse entsüklopeedia Euroopa paalia (Salvelinus lepechini).

Kalatoitude retseptid

Võrgud juba vees, aga retsept valimata? Leia maitsvaid ja huvitavaid kalaroogasid lõunaks, õhtusöögiks või suuremaks pidustuseks!