Euroopa tuur

Euroopa tuur, ka harilik tuur, on kalaliik tuuraliste seltsi tuurlaste sugukonna perekonnast tuurad. Liiki on pikka aega nimetatud ja nimetatakse ka praegu veel sageli atlandi tuuraks.

Kirjeldus

Välimuselt äärmiselt sarnane Atlandi tuuraga.

Levik

Euroopa tuur on üliharuldane, tõenäoliselt väljasurev liik. Veel 19. sajandil oli ta Atlandi ookeanis laialt levinud, eriti Euroopa ranniku ääres Nordkapi neemest Prantsusmaa ja Hispaania rannikuni, kuid 19. sajandi lõpuks muutus ta haruldaseks. Esineb Euroopa ja Põhja-Aafrika rannikulähedastes vetes. Koelmud on jõgede tõkestamise ja reostuse tõttu suures osas hävinud. Ainsa loodusliku paljunemise paigana on teada ala Garonne vesikonnas Prantsusmaal. (1994.a.) Euroopa vetes haruldane.

Sigimine

Emased saavad suguküpseks 8-14-aastaselt (üle 1,2 m pikkusena), isased 7-9(11)-aastaselt (üle 1 m pikkusena). Emane koeb 0,2-5,7 milj 2-3 mm läbimõõduga mustjat või pruunikat marjatera, suhteline viljakus 12-34 marjatera. Kudema rändab kiirevoolulistesse jõgedesse. Koeb suve alguses vaiksemas kohas kruusapõhjale ja pöördub merre tagasi. Mari haudub 3-14 päeva vastavalt 22 ja 8 ºC juures, vastsed kooruvad 9-11 mm pikkustena. Noored on jões kuni kolm aastat ja laskuvad siis merre.

Toitumine

Põhitoit bentilised selgrootud (limused, kirpvähilised, kakandilised jt.) ja kalad.

 

Allikad: Kalapeedia. Eesti kalastuse entsüklopeedia. Euroopa tuur ehk harilik tuur (Acipenser sturio)