Mintai

Vaikse ookeani mintai ehk mintai ehk alaska pollak on kalaliik tursklaste sugukonna mintaide perekonnast. Uuemas käsitluses paigutatud geeniuuringute põhjal taas turskade perekonda, kuhu kuulus ka kunagi varem.

Kirjeldus

Tal on suured silmad, lillakasroheline värvus. Kere ülaosa katavad arvukad tumedad täpid, keha on sihvakas, pea väike, väga lühikese poisega alalõual. Elab avavees kuni 500-700 meetri sügavuses. Jaapani meres kasvab mintai tavaliselt 50-55 cm, Beringi meres kuni 75 cm pikkuseks.

Eluviis

Mintai on levinud Vaikse ookeani põhjaosas Beringi väinast Koreani ja Põhja-Kaliforniani, tavaliselt madala temperatuuriga vees. Ta on poolsüvaveeline liik. Elab avavees kuni 500-700 meetri sügavuses.

Toitumine

Mintai sööb peamiselt koorikloomi.

Sigimine

Kudemiseks liigub mintai rannale lähemale madalasse vette (50-100 m) ja jääb sinna ka toituma. Suguküpsus saabub 3.-4. eluaastal. Kudeparved on väga suured. Mari on pelaagiline ja seda on niivõrd palju, et iga ruutmeetri merepinna all areneb kuni 30 000 marjatera. Vaikses ookeanis arvukaim tursklane.

Väljapüük

Mintaist on saanud oluline töönduskala, kelle varud on veel maailmas toidukaladest ühed suuremad. Mintai on USA poolt enimpüütud kalaliik, teiseks suuremaks püüdjaks on Venemaa. Mintaist valmistatud külmutatud kalatooteid eksporditakse USA-st, Venemaalt ja Hiinast suurtes kogustes Euroopasse, eeskätt Saksamaale, Prantsusmaale ja Suur-Britanniasse. Näiteks langes Saksamaal 2008. aastal kogu tarbitavast kalahulgast 25% just mintai arvele.

Mintai toiduna

Väärtuslik on tema maks, mis sisaldab A-vitamiini rikast rasva. Vitamiinide poolest on mintai maksa rasv isegi rikkam kui tursal, mistõttu seda kasutatakse kalamaksaõli valmistamiseks väga laialdaselt. Mintaid kasutatakse peale tavapäraste roogade kalapulkade valmistamiseks, fileesid kasutatakse  fish & chipside tegemisel, kiirtoidukettide (McDonalds, Burger King) kalaroogades, kunstkrabide tegemiseks jms. Jaapani ja vene köögis kasutatakse ka soolatud või suitsutatud mintaimarja.

 

Allikad: Kalapeedia Eesti kalastuse entsüklopeedia. Vaikse ookeani mintai (Theragra chalogramma; Gadus chalogrammus).