Vaata videost, kuidas konkursi võitnud Prangli põhikooli õpilased kogenud peakoka käe all teadmisi rikastasid

Märtsi viimasel päeval kogunes sõpruskond Prangli põhikoolist Academic Food laborisse, et restorani Noot peakokk Rudolf Visnapuu käe all valmistada tõeliselt isuäratavaid kalaroogasid.

“Oleme kokku saanud Academic Food laboris, et valmistada kalaroogasid. Need on õpilased, kes võitsid konkursi,” juhatab Visnapuu sisse üht tõeliselt põnevat koolitust, milles osalesid õpilased Hannes Piirisaar, Anna Maria Linholm, Elis-Marii Linholm, Marta Liisa Linholm ja Kristo Piirisaar. Konkursile esitati üle 200 retsepti ja võitjad selgitas välja kalatoitude maskott Siia-Miia fortuuna abiga. Kuigi kõik retseptid väärivad võitu ja kodus järgi tegemist, pääsesid peakoka koolitusele kaks õnnelikku kokkajate gruppi.

Konkursile esitasid Prangli noored vanaema juhiste järgi valminud kalakotletid. “Meie kotleti retsept on päris vana. See on vanavanaema retsept, mille järgi oleme teinud neid kotlette,” kirjeldab rooga Kristo Piirisaar. Nüüd seisid noored silmitsi uue väljakutsega: valmis kokata ciabatta lõhe tartarriga, paneeritud valge kala köögiviljade ja mango vahuga ning magustoiduks kohupiima pannkoogid vanilje jäätise ja maasikatega.

Kui vanaema kotletid valmisid kodustes tingimustes, siis nüüd tutvusid noored kõrgtasemel köögitehnika ja vilunud peakoka kokkamisvõtetega, et valmistada mitmekäiguline kurss tõelist gurmaaniat. Visnapuu märkmikusse visandatud retseptide teostamiseks proovisid Prangli põhikooli õpilased kätt kala tükeldamisel, maitsestamisel, paneerimisel ning küpsetamisel nii pannil kui ahjus.

Kui krõbedaks paneeritud valge kala ja ahjus pruuniks päevitunud köögiviljad said hoolikalt taldrikule paigutatud, siis viimase lihvina kaunistati roogasid pintsettide ja ürdiõliga. Kõrvale hammustamiseks asetasid noored ciabatta viiludele toorjuustu ja mõnusalt külmasid soolatud-pipardatud lõhe tartarriga. Peenes restoranis serveerimiseks sobivate roogade kõrval pidi kõhus ruumi jätma kõige tipuks maasikate ja mustikatega kaetud kohupiima pannkookide jaoks. “Väga huvitav ja tore. Kindlasti tulen siia teine kord veel,” muljetab Hannes Piirisaar.

Pärast arendavat koolitust oli aeg vastu võtta võitjate diplomid ja maaeluminister Urmas Kruuse käepigistused. “See kuidas te rikastasite meie kalatoitude retsepte oli hämmastav,” kiidab minister Kruuse. “Nagu olen aru saanud, kasutasite vanaema vana nippi kotlettide tegemiseks ja need kujunesid väga maitsvaks ja põnevaks.”

Peagi õpivad Visnapuu käe all kokkama ka Saku gümnaasiumi õpilased, kes rikastasid retseptide kogumikku kalatakodega.

Kalatoitude retseptid

Võrgud juba vees, aga retsept valimata? Leia maitsvaid ja huvitavaid kalaroogasid lõunaks, õhtusöögiks või suuremaks pidustuseks!