Koolinoorte kalaroogade konkurss tõi veebi hulgaliselt imemaitsvaid kalatoite. Mõned road pakkusid koduseid maitseid, osad jällegi kutsusid avastama maailma köögi võlusid. Nii võitsidki peauhinna Saku Gümnaasiumi 5. F klassi ahvenatakod ning Prangli Põhikooli noorte tursakotletid. Et teisigi kokkajaid tunnustada, oli konkursil veel hulganisti eriauhindu, mis leidsid oma tee võitjateni retseptide lugude põhjal. Millised lood aga auhindade väljapanijatele, erinevatele ettevõtetele silma jäid?
Kaluri (AS Läätsa Kalatööstus) oli välja pannud hõrgu kalatoodete assortii, millega saavad hakata maiustama Kõmsi Lasteaed-Algkool, kes valmistasid praetud räimi. Kui kohalik kalakaupmees kuulis, et lapsed plaanivad osaleda konkursil, kinkis ta neile kohe suure ämbritäie räimi. Nii ei jätnud lapsed võimalust kasutamata ja lihtne, ent maitsev rannarahva toit leidis oma tee veebi ning seejärel kõhtu.
Järvemuuseum oli välja pannud tasuta giidituuri ning kaks perepileti priipääset. Giidituurile saab minna Haja Ojarand, kes kokkas lastega koha lepa plangul. Võrtsjärvest ise püütud kohalikust toorainest valmistati lihtne, kuid samas väga põnev retsept, sest suitsukoha iga päev, eriti veel kolmapäeva hommikuti, lepaplangul juba proovida ei saa.
Tasuta perepileti üks võitjatest olid õde-vend Karoliis ja Kert Käsper ning nende mõnusalt mahlane Signe haugi pikkpoiss. Nasva kaluriküla noored said inspiratsiooni kohaliku kokandusklubi liikme Signe, kelle õpetussõnu noored järgisid, kuulsatest kalaroogadest. Ka roa peaesineja oli kohaliku kaluri Tambeti püütud. See imemaitsev kodune retsept on ehe näide, kuidas traditsioone au sees hoida sees, sest nii Karoliisi kui ka Kerdi soov on, et kalakultuur säiliks ning nooredki saaksid retseptidest osa. Järvemuuseumisse saab minna ka Mairo Utt. Tema koharull toorjuustu avokaadokreemiga võlus ühelt poolt eksootikaga, teiselt poolt tõi aga mängu kohaliku Võrtsjärve saaduse.
Kalamajaka kalatoodete assortii läheb seekord Uhtna põhikooli 6. klassi tüdrukutele, kes soovisid kilu kartulivormiga näidata, et kilu sobib ka muudesse toitudesse, mitte ainult vabariigi aastapäeval võileiva peale. Ja nagu ikka, hea toidu lõhna peale tulid klassivennadki kohale. Lihtsuses peitub võlu.
M.V.Wool toitis osalejaid erinevate kalatoodetega, mis läheb Egor Stulovi mahlakale lõheburgeriler. Seda rooga iseloomustab moto: “Kui kala kõige lemmikum ei ole, siis tuleb see lemmikuks teha!”. Leidnud külmkapist kalafilee tükid – emal ja isal olid ilmselt omad plaanid! – suutis Egor nii endale, vennale kui ka vanematele valmistada salajase kulinaarse üllatuse, mida kõik väga nautisid.
Auhinnafondi panustas ka Rahva Raamatu Kirjastus kahe Lia Virkuse ja Pille Endeni raamatuga “Kalahitid”, millest saavad inspiratsiooni Laagri Huvikooli kodukultuuriring ning Tallinna Juudi Kooli 8. B klassi tüdrukud. Laagri Huvikooli ahvenafileerullid sulatatud juustu, sidruni ja porrulauguga ühendab endas tervislikkuse, imelised maitsed ja kauni välimuse. Nii saab laps roast kätte kõik vajalikud toidugrupid, lisanditega kombineerimine näitab aga loomingulisust. Toidu valmistamine algas huvikooli laste jaoks toidu visuaali kavandamisest paberist. Roog pühendati Eesti vabariigi 104. aastapäevale või sünnipäevale.
Tallinna Juudi Kooli tüdrukute foršmak on kuulus juudi heeringaroog Ida-Euroopas. Jidiši keeles tähendab “foršmak” isutekitajat, mis serveeritakse soovijale haalaga või ainult röstsaiaga. Selle võõrapärase roa sünnilugu oli lihtsamast lihtsaim – tuua kohalikku kultuuri ka juudi kööki.
Soovime võitjatele auhindade nautimist ning täname ühtlasi kõiki noori ja nende juhendajaid, kes köögis toimetasid ning kalast midagi imehead valmistasid. Olete kõik ühe hõrgu kogemuse võrra rikkamad!